DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19225731,61%
Ankara
27°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

 • Siyaset Gündemi
 • Siyaset
 • AK Partili Özcan Türkiye’nin en pahalı suyunu satan CHP’li belediyelerdir: “Mansur Yavaş Ankaralılara en pahalı 5’inci suyu satıyor”

AK Partili Özcan Türkiye’nin en pahalı suyunu satan CHP’li belediyelerdir: “Mansur Yavaş Ankaralılara en pahalı 5’inci suyu satıyor”

ABONE OL
22/11/2023 23:45
ABONE OL

AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, yazılı açıklamasında, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın su fiyatlarını artırmayacağını söylemesine rağmen su konusunda sürekli spekülasyon yaptığını öne sürdü.

Özcan,

“Mansur Yavaş, su konusu üzerinden çok spekülasyon yaptı. Sürekli bir şekilde suyun fiyatını artırmayacağım dedi. Güneş enerjisi konusunda da barajların üstünü kapatacaktı ve santraller yapacaktı. Söz konusu proje hayata geçirildiği zaman Yavaş, köylülere suyu ve elektriği ücretsiz vereceğim demişti. Ancak Sayın Yavaş her vaadinde olduğu gibi bu vaadini de unutup söylediğinin tam tersini yaptı. Yavaş, seçimden önce ‘Suya zam yapmayacağım. Allah’ın suyu. Allah’ın suyundan para kazanılmayacağına inanıyorum’ iddiasında bulundu. Ancak gelinen noktada Türkiye’nin en pahalı suyunu satıyor. Biz AK Parti grubu olarak ABB Meclisi’nde suya indirim yapılması için önerge verdiğimizde Yavaş daha önerge görüşülmeden fakir fukaranın yardımlarını kesti. Yavaş Ankaralıların ne yazık ki en büyük hayal kırıklığı oldu. Biz her zaman hayırda yarışalım istedik ama Sayın Yavaş hep şerde yarıştı. Yavaş seçimden önce insanlara öyle sözler verdi ki insanlar suyun ücretsiz olacağını bile düşündüler. Bugün Ankara’nın birçok köyüne Yavaş ASKİ tankerleri ile su taşıyor. Hatta Nallıhan’ın Karahisar Köyü’nde su boruları döşeli halde olmasına rağmen Yavaş sırf kendisine oy verilmediği için oradaki vatandaşlara ASKİ’nin tankerleri ile kuyu suyu gönderiyor. İnsanlar içme suyu ihtiyacını uzak mesafelerdeki çeşmelerden pet şişelerini doldurarak sağlıyor. Sayın Yavaş’ı bırakın köyde yaşayan vatandaşlara ucuz su vermeyi su bile veremedi. Su her yerde aynı Allah’ın suyu. Kaynak aynı, boru aynı, arıtma tesisi aynı, hizmet aynı ama fiyat farklı. Mersin’de bir metreküp su 51.68 TL. İzmir’de 44,87 TL, Muğla 42.75 TL, İstanbul 33.58 TL ile Türkiye’nin en pahalı 4’üncü suyunu satıyor. Ancak buna rağmen hala suya yüzde 48 zam talebinde bulunuyorlar. Eğer bu zam talebi onaylanırsa İstanbul’un yeni su fiyatı 45,58 TL olacak ve Türkiye’nin en pahalı suyunu satan 3’üncü belediyesi konumuna geçecek. Ankara’da ise 1 metreküp suyun karşılığı 28,34 TL. Yani baktığımız zaman Yavaş Ankaralılara en pahalı 5’inci suyu satıyor. Ancak aynı Allah’ın suyuna Trabzon 15.48 TL fatura kesiyor. Erzurum’da ise 16.32 TL fatura kesiliyor. Malatya’da 17.80, Kahramanmaraş’ta 18.71, Konya’da ise 22.24 TL fatura kesiliyor”

İfadelerini kullandı.

Yerel seçimler öncesi Ankaralılara yüz vaatte bulunan Mansur Yavaş’ın vaatlerinin hepsi havada kaldı. Özellikle “Allah’ın suyundan para mı kazanılır” diyen Yavaş’ın suyu en pahalı satan 5’inci belediye başkanı olduğu ortaya çıktı. Ayrıca Yavaş, köyde yaşayan vatandaşlar için suyu 2-3 kuruş gibi sembolik rakamlara vereceğini söylemişti. 5 yıllık hizmet süresinin sonuna yaklaşan Yavaş’ın köylüye kestirdiği su faturaları inek sattırırken, bazı köylere su bile verilmemesi Yavaş’ın iş bilmezliğini ve ne kadar sözünün eri bir insan olduğunu gözler önüne serdi.

4 buçuk yılda 30 büyükşehir belediyesi arasında hizmette 27’inci sıraya düşen Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, zam yaptığı kadar hizmet etmedi. Seçimden önce “Allah’ın suyundan para mı kazanılır” diyen Yavaş’ın Türkiye genelinde en pahalı suyu satan ilk 5 belediyeden biri olduğu anlaşıldı.

Yavaş köylüyü susuzlukla cezalandırıyor taşıma suyla değirmen döndermeye çalışıyor

Su Allah’ın nimeti, indirim yapacağım” diyen Mansur Yavaş, göreve geldikten sonra diğer sözleri gibi bu vaadini de unuttu. Seçimden önce köyde yaşayan vatandaşlar için 2-3 kuruş gibi sembolik rakamlarla su satacağını iddia eden Yavaş, köylünün su faturasını ödemesi için inek satmasına neden oldu. Hatta Yavaş Nallıhan’ın Karahisar Köyü’ne su boruları döşenmesine rağmen sırf kendisine oy vermedikleri için 4 buçuk yıldır su vermiyor. Bununla da yetinmeyen Yavaş, Polatlı’nın Basri Köyü sakinlerinin susuzlukla boğuşmasını göz ardı edip köylülere ait arazilere ve çivi bile çakılması yasak olan Mera arazisine tecavüz ederek sondaj yapıp suyu başka yerlere gönderiyor.

“Yavaş bırakın köyde yaşayan vatandaşlara ucuz su vermeyi su bile veremedi”

AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, “Yavaş, seçimden önce ‘Suya zam yapmayacağım. Allah’ın suyu. Allah’ın suyundan para kazanamayacağına inanıyorum’ iddiasında bulundu. Ancak gelinen noktada Türkiye’nin en pahalı suyunu satıyor. Mansur Yavaş, su konusu üzerinden çok spekülasyon yaptı. Sürekli bir şekilde suyun fiyatını artırmayacağım dedi. Güneş enerjisi konusunda da barajların üstünü kapatacaktı ve santraller yapacaktı. Söz konusu proje hayata geçirildiği zaman Yavaş, köylülere suyu ve elektriği ücretsiz vereceğim demişti. Ancak Sayın Yavaş her vaadinde olduğu gibi bu vaadini de unutup söylediğinin tam tersini yaptı. Yavaş’ın görev süresinde köyde yaşayan vatandaşlarımıza kesilen faturalar insanları hayatından bezdirdi. Bala’da bir köyde iki ineği olan bir amcamız gelen su faturasını ödeyebilmek için ineğinin birini satmak zorunda kaldı. Yavaş seçimden önce insanlara öyle sözler verdi ki insanlar suyun ücretsiz olacağını bile düşündüler. Bugün Ankara’nın birçok köyüne Yavaş ASKİ tankerleri ile su taşıyor. Hatta Nallıhan’ın Karahisar Köyü’nde su boruları döşeli halde olmasına rağmen Yavaş sırf kendisine oy verilmediği için oradaki vatandaşlara ASKİ’nin tankerleri ile kuyu suyu gönderiyor. İnsanlar içme suyu ihtiyacını uzak mesafelerdeki çeşmelerden pet şişelerini doldurarak sağlıyor. Sayın Yavaş’ı bırakın köyde yaşayan vatandaşlara ucuz su vermeyi su bile veremedi. Yavaş’ın indirim sözü verdiği her şey ne yazık ki fahiş fiyatlarla zamlandı. Biz AK Parti grubu olarak ABB Meclisi’nde suya indirim yapılması için önerge verdiğimizde Yavaş daha önerge görüşülmeden fakir fukaranın yardımlarını kesti. Yavaş Ankaralıların ne yazık ki en büyük hayal kırıklığı oldu. Biz her zaman hayırda yarışalım istedik ama Sayın Yavaş hep şerde yarıştı.” dedi.

“Yavaş Ankaralılara en pahalı 5’inci suyu satıyor”

Özcan şöyle devam etti; “Bugün gelinen noktada 30 büyükşehir içinde en pahalı su satan belediyelerin CHP’li belediyeler olduğu görülüyor. Su her yerde aynı Allah’ın suyu. Kaynak aynı, boru aynı, arıtma tesisi aynı, hizmet aynı ama fiyat farklı.

  Mersin bir metreküp su 51.68 TL.

  İzmir 44,87 TL.

  Muğla 42.75 TL.

  İstanbul 33.58 TL. ile şu anda Türkiye’nin en pahalı suyunu satan 4’üncü belediye konumunda ancak buna rağmen hala yüzde 48 zam talebinde bulunuyorlar. Eğer zam talebi onaylanırsa İBB vatandaşına 44,78 TL’den su satmaya başlayacak ve sıralamada Türkiye’nin en pahalı suyunu satan 3’üncü belediyesi konumuna yükselecek.

  Ankara’da ise 1 metreküp suyun karşılığı 28,34 TL.

  Yani baktığımız zaman Yavaş Ankaralılara en pahalı 5’inci suyu satıyor. Ancak aynı Allah’ın suyuna;

  Trabzon’da 15.48 TL.

  Erzurum’da ise 16.32 TL.

  Malatya’da 17.80.

  Kahramanmaraş’ta 18.71 TL.

  Konya’da ise 22.24 TL.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.