DOLAR 32,6342 0.26%
EURO 35,1202 0.48%
ALTIN 2.442,150,29
BITCOIN 2128478-0,76%
Ankara
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Siyaset Gündemi
  • Dünya
  • Erdoğan ve Orban, Ortak Siyasi Bildiri’ye imza attı: ”Müttefikler arıyoruz ki birlikte kazanalım”

Erdoğan ve Orban, Ortak Siyasi Bildiri’ye imza attı: ”Müttefikler arıyoruz ki birlikte kazanalım”

Erdoğan ve Orban, Ortak Siyasi Bildiri’ye imza attı: ''Müttefikler arıyoruz ki birlikte kazanalım”

ABONE OL
18/12/2023 22:58
ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanı Victor Orban’ın davetiyle Ağustos ayından sonra bir kez daha Budapeşte’ye gitti. AB ile ilişkileri sorunlu olan Türkiye ve Macaristan, bugün imzaladıkları Ortak Siyasi Bildiri ile ilişkilerini ‘stratejik ortaklık’tan ‘geliştirilmiş stratejik ortaklık’ düzeyine çıkardılar. İki ülke yetkilileri, savunma sanayi ve nükleer enerji alanında işbirliği anlaşmalarını da imzaladılar.

Erdoğan, Budapeşte ziyaretine Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak ile Sandor Sarayı’nda yaptığı görüşmeyle başladı. Daha sonra Karmelita Manastırı’na geçen Erdoğan, burada Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile bir araya geldi.

İki lider Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Altıncı Toplantısı’na da başkanlık yaptılar. Görüşme Türkiye-Macaristan Dostluk Anlaşması’nın 100’üncü yılına denk gelmesi açısından sembolik önemde görülüyor.

Görüşmelerin ardından Erdoğan ve Orban, Ortak Siyasi Bildiri’ye imza attılar. Erdoğan, basın açıklamasında, bu belgeyle Türkiye-Macaristan stratejik ortaklık ilişkisinin geliştirilmiş stratejik ortaklık seviyesine çıkarıldığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu belge, geleceğimize dönük vizyonumuzun göstergesidir” değerlendirmesini yaptı.

Orban da geçen yüzyılın en büyük kaybedenlerinden birinin Macaristan olduğunu, bu yüzyılda kazanmak istediklerini belirterek, “O yüzden müttefikler arıyoruz ki birlikte kazanalım” ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.